چاپ        ارسال به دوست

استاندار اردبیل:

تلاش ما برای بهره برداری مطلوب از منابع آب و خاک استان دوچندان می شود

استاندار اردبیل در نشست مشترک با رئیس حوضه آبریز ارس و مدیرعامل شرکت آب منطقه ای استان اردبیل و سایر مدیران ذیربط گفت: تلاش و برنامه ریزی ما برای بهره برداری مطلوب از منابع آب و خاک استان اردبیل دوچندان می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری اردبیل، سید حامد عاملی در ادامه افزود: استان اردبیل بعنوان یکی از قطب های اصلی تولیدات کشاورزی در کشور است و باید از این فرصت بهترین استفاده را ببریم.

وی با اشاره به مهار و استفاده درست از منابع آب و خاک استان از جمله منطقه مغان تصریح کرد: تغییر الگوی کشت، تغییر نگاه در نوع کشاورزی منطقه و استفاده از پتانسیل بالای آب زهکش ها در مغان موجب بالا رفتن بهره وری در این بخش خواهد شد.

استاندار اردبیل با تاکید بر وجود تنش آبی و کمبود منابع آب در ۶ شهر و ۲۵۰ روستای استان اظهار داشت: باید با تغییر رویکرد و استفاده از نظرات سازنده اندیشمندان و متفکران به دنبال بهره برداری مطلوب از منابع آب در سطح کلان و استان باشیم.

عاملی با اشاره به برنامه تغییر ساختار حکمرانی بخش آب کشور خاطر نشان کرد: باید در برنامه ریزی منابع آب در سطح کلان کشور پتانسیل، ظرفیت ها، جایگاه جغرافیایی و توانمندی تولیدات کشاورزی استان‌ها مدنظر تصمیم گیران باشد.

رئیس حوضه آبریز ارس وزارت نیرو نیز در این جلسه با تاکید بر توجه اساسی چند سال اخیر در ساختار حاکمیتی آب تصریح کرد: وزارت نیرو و مدیریت منابع آب ایران در چند سال اخیر توجه اساسی به موضوع حوضه های آبریز و برنامه ریزی برای بهره برداری از منابع آب از خود نشان داده است.

احمد قندهاری در ادامه با اشاره به وضعیت منابع آب در استان اردبیل اظهار داشت: خوشبختانه اقدامات بسیار خوبی در بخش سازه ها و تاسیسات آبی استان در دو سال اخیر اتفاق افتاده است و باید این برنامه ریزی تداوم یابد.

وی ظرفیت بسیار مناسب ارس در شمال استان را یادآور شد و افزود: برای استفاده مطلوب و کارساز از ظرفیت رود ارس و بهره برداری از منابع آب و خاک باید بیشتر از گذشته توجه شود و تغییر رویکرد در نوع کشاورزی در سرلوحه اقدامات قرار گیرد.

عباس جنگی مرنی رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت آب منطقه‌ای استان اردبیل نیز در این جلسه گفت: در حال حاضر ۴۲ سد در حال بهره برداری، ۶ سد در حال احداث و ۹ سد در حال مطالعه در استان وجود دارد که بهره برداری مطلوب از این ظرفیت مورد توجه شرکت آب منطقه ای استان اردبیل قرار دارد.


٢٠:١٩ - سه شنبه ٢٠ مهر ١٤٠٠    /    شماره : ٣٨٣٣٠    /    تعداد نمایش : ٨٦خروج