نقشه سایت|صفحه اصلی
سال نود و هفت «سال حمایت از کالای ایرانی»
يکشنبه ٣١ تير ١٣٩٧

اخبار > نخستین کارخانه مجهز فرنچ فرایز سیب‌زمینی در اردبیل آماده بهره برداری است


  چاپ        ارسال به دوست

نخستین کارخانه مجهز فرنچ فرایز سیب‌زمینی در اردبیل آماده بهره برداری است

استاندار اردبیل گفت: نخستین کارخانه فرنچ فرایز سیب‌زمینی در استان اردبیل آماده بهره برداری شده و قرار است در هفته دولت با حضور وزیر صنعت ، معدن وتجارت افتتاح شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری اردبیل، دکتر مجید خدابخش در جلسه گفت و گوی دولت و بخش خصوصی در اتاق بازرگانی اردبیل افزود: این کارخانه با ظرفیت 100 هزار تن نقش بزرگی در اشتغال استان ایجاد می کند و با راه اندازی آن 50 درصد محصولات تولیدی به کشورهای همجوار صادر می شود.

وی اضافه کرد: با بهره ‌برداری از مجهزترین کارخانه فرآورده ‌های سیب‌زمینی ، مشکل اساسی سیب‌ زمینی ‌کاران استان اردبیل تا حد زیادی مرتفع می‌شود.

دکتر خدابخش افزود: بر اساس تمهیدات به‌ عمل ‌آمده این کارخانه صنایع تبدیلی سیب‌ زمینی قادر است تنها در یک نوبت کاری 30هزار تن غده‌ خام این محصول را تبدیل به محصول نیمه ‌آماده‌ای که اصطلاحاا فرنچ فرایز است، کند.

وی اظهار کرد: این کارخانه این قابلیت و توانایی را نیز دارد که در سه نوبت کاری بیش از 100 هزار تن سیب‌ زمینی را فرآوری کند.

استاندار اردبیل گفت: سیب ‌زمینی یکی از محصولات اصلی تولیدی مردم استان است که تولید مازاد بر نیاز قابل ملاحظه‌ ای دارد و در راستای حمایت از سیب ‌زمینی ‌کاران استان باید صنایع تبدیلی و تکمیلی این محصول با قدرت و مدیریت در عرصه خدمت ‌رسانی حضور داشته باشد و این صنایع اجازه ندهند تولید مازاد بر نیاز این قشر زحمتکش در انبارها تلف شده و یا اینکه با افت شدید قیمت ، متحمل زیان شوند.

دکتر خدابخش با اشاره به کاهش صادرات سیب زمینی در استان افزود: علت کاهش صادرات این محصول ثابت بودن نرخ ارز و تورم 10 درصدی بوده و امسال در قانون بودجه دولت جبران مابه التفاوت را بعنوان مشوق صادرات در دستور کار دارد و صادرکنندگان می توانند از این مزایا استفاده کنند.

وی برند سازی و ارتقای فرهنگ صادراتی را ضروری خواند و گفت: جوانان این استان می توانند بر روی برند سازی محصولات فعالیت داشته باشند و مهم تر از آن فرهنگ صادرات هم باید در این استان ارتقا یابد.

استاندار اردبیل درباره به روز شدن فناوری واحدهای تولیدی نیز افزود: در حال حاضر فناوری کارخانه های استان قابل رقابت با دیگر کشورها نیست و دولت برای به روز کردن آن مشوق های لازم را در نظر گرفته که از جمله آن تقبل نصف سود بانکی از سوی دولت می باشد.

دکتر خدابخش با اشاره به مکان یابی نمایشگاه دایمی اردبیل گفت: در صورت مکان یابی این نمایشگاه مدیریت آن به اتاق بازرگانی اجاره داده می شود.


٠١:٣٠ - جمعه ٢٠ مرداد ١٣٩٦    /    شماره : ٢٤٨٩٨    /    تعداد نمایش : ٢٩٦خروج
تمامی حقوق این سایت متعلق به استانداری استان اردبیل می باشد.
يکشنبه ٣١ تير ١٣٩٧