نقشه سایت|صفحه اصلی
سال نود و هفت «سال حمایت از کالای ایرانی»
چهارشنبه ٢٦ دی ١٣٩٧

اخبار > مشگین شهر؛ اجرای طرح های نوین اقتصادی و آینده ای رو به توسعه


  چاپ        ارسال به دوست

سلسله گفت و گوهای ایرنا با فرمانداران استان(9)

مشگین شهر؛ اجرای طرح های نوین اقتصادی و آینده ای رو به توسعه

شهرستان مشگین شهر در دامنه سبلان با قابلیت های بی نظیر در بخش های اقتصادی از جمله منابع غنی زیرزمینی و نیز گردشگری گام های جدی را برای رشد آغاز کرده و با تعریف طرح های نوین و بزرگ شتابان به سمت توسعه حرکت می کند.

میرعلی رحیمی زاد فرماندار مشگین شهر در گفت و گو با خبرنگاران ایرنا افزود: طرح های بزرگی در این شهرستان در حوزه های مختلف اقتصادی شروع و یا در حال انجام است و با بهره برداری از آنها چهره اقتصادی منطقه متحول خواهد شد.

** ظرفیت های معدنی و انرژی های نوین مشگین شهر

رحیمی زاد با بیان مطالعات اکتشافی در پهنه های معدنی استان اردبیل گفت: مهم ترین این اقدام ها در مشگین شهر در حال اجراست و تاکنون یافته های خوبی در این زمینه بدست آمده است.
وی بیان کرد: اولین دکل حفاری پسا برجام کشور در روند اکتشافی معادن فلزی درمنطقه صاحب دیوان شهرستان مشگین شهر شروع بکار کرده است، در فاز اول اکتشاف معادن این منطقه 10 هزار متر در عمق زمین حفاری می شود و به همین منظور دکل حفاری پیشرفته به ارزش حدود یک میلیون یورو خریداری و در منطقه مستقر شده که جزو اولین ماشین آلات تحویلی به کشور پس از برجام است.
وی با بیان اینکه تاکنون 100 میلیارد ریال در صاحب دیوان معادن مشگین شهر هزینه شده، اظهار کرد: هم اکنون عملیات حفاری و اکتشاف به صورت شبانه روزی ادامه دارد و در صورت مثبت بودن نمونه برداری انجام شده سرمایه گذاری بیشتری در این بخش انجام خواهد شد.
وی بیان کرد: عملیات اکتشاف در این منطقه شامل حفاری، نمونه برداری و آزمایشگاه می باشد و برخی آزمایش ها نیز در کشور کانادا انجام می شود.
عناصر و کانی های موجود در معدن منطقه صاحب دیوان در 20 کیلومتری شمال غرب مشگین شهر برای تعیین نوع عناصر آنها به آزمایشگاه های معتبر خارجی ارسال شده است.
به گفته وی ، گمانه زنی ها از وجود منابع غنی مس ، خاک هماتیت و دیگر کانی ها در مشگین شهر حکایت دارد.
رحیمی زاد بیان کرد: هم اکنون بخش خصوصی در زمینه اکتشاف معدن در مشگین شهر 150 میلیارد ریال سرمایه گذاری کرده و 110 نفر به صورت مستقیم و غیر مستقیم در این زمینه اشتغال یافته اند.
به گفته وی ، یک پهنه دیگر هم در منطقه مشگین شهر - اهر در حال اکتشاف است و در آن نیز فعالیت ها امیدوار کننده می باشد.
وی اضافه کرد: تاکنون در این شهرستان 18 مورد پروانه اکتشاف معدن صادر و 18 مورد دیگر نیز در حال فعالیت هستند.
رحیمی زاد اضافه کرد: اکتشاف و بهره برداری از منابع معدنی مشگین شهر در کنار ایجاد صنایع زنجیره ای و تبدیلی در سال های آتی موجب تحول صنعتی این شهرستان شده و زمینه های اشتغال فراوانی در منطقه ایجاد خواهد کرد.

** تولید برق از نخستین نیروگاه زمین گرمایی خاورمیانه در مشگین شهر

فرماندار مشگین شهر همچنین به اجرای نخستین نیروگاه زمین گرمایی خاورمیانه در مشگین شهر اشاره کرد و گفت: عملیات نصب نخستین توربین تولید برق در نیروگاه زمین گرمایی شهرستان مشگین شهر شروع شده است ، این توربین با اعتباری بالغ بر 210 میلیارد ریال به برکت برجام از کشور ایتالیا خریداری شده است.
رحیمی زاد بیان کرد: با نصب این توربین در سایت B برای نخستین بار در کشور جریان برق حاصل از حرارت داخل زمین وارد مدار می شود و پیش بینی می شود از بهار سال آتی پنج مگاوات برق از طریق ژئوترمال در این نیروگاه تولید و وارد مدار شود.
وی اضافه کرد: کل توان نیروگاه زمین گرمایی مشگین شهر بیش از 50 مگاوات می باشد که به تدریج با راه اندازی سایت های دیگر به بهره برداری خواهد رسید.
فرماندار مشگین شهر اظهار کرد: نیروگاه زمین گرمایی مشگین شهر به عنوان نخستین نیروگاه ژئوترمال خاورمیانه در ارتفاع 3 هزار متری کوهستان سبلان احداث می شود و تاکنون برای ایجاد این نیروگاه علاوه بر صرف منابع ارزی بیش از یک هزار میلیارد ریال هزینه شده است.
رحیمی زاد گفت: تاکنون از چند حلقه چاه اکتشافی که تا عمق سه هزار و 200 متری زمین حفر شده هفت حلقه آن به بهره برداری رسیده و قابلیت نصب توربین و تولید برق را دارد.

** روند رو به توسعه صنعت و حضور شرکت های خارجی در مشگین شهر

فرماندار مشگین شهر با اشاره به رشد صنعتی این شهرستان گفت: زمینه برای ایجاد و راه اندازی واحدهای صنعتی جدید و ایجاد زنجیره صنایع فلزی در این شهرستان فراهم شده است و بزودی نخستین واحد تولیدی تبدیل آهن قراضه به شمش آهن در شهرستان راه اندازی خواهد شد، ضمن اینکه با توجه به وجود باغ های سیب و انگور فراوان در منطقه به دنبال ایجاد صنایع تبدیلی در این حوزه هستیم.
رحیمی زاد با اشاره به رغبت سرمایه گذاران خارجی برای کار در این شهرستان گفت: یک شرکت چینی با اعتبار اولیه 100میلیارد ریال در شهرک صنعتی مشگین شهر سرمایه گذاری می کند.
او افزود: این شرکت در مرحله اول برای 200 نفر به صورت مستقیم ایجاد اشتغال خواهد کرد و فرمانداری مشگین شهر با هدف اشتغالزایی جوانان منطقه با تمام توان از این شرکت حمایت می کند.
فرماندار مشگین شهر اظهار کرد: بر اساس توافق اولیه بعمل آمده با سرمایه گذار چینی در مرحله اول مواد مورد نیاز کارخانه بطور مستقیم از چین وارد خواهد شد اما طرف چینی متعهد شده به مرور نسبت به انتقال تکنولوژی به کشور ایران اقدام کند.

** گردشگری ظرفیت بی بدیل مشگین شهر

فرماندار مشگین شهر گردشگری را ظرفیت بی بدیل این شهرستان در مسیر توسعه ذکر کرد و افزود: توجه اساسی به این مقوله سرعت رشد و تعالی شهرستان را شتاب می بخشد.
وی با بیان اینکه سرمایه گذاری بخش خصوصی در این بخش افزایش یافته ، گفت: در حال حاضر 25 طرح آب درمانی در این شهرستان در دست اجرا است که پنج مورد آن مربوط به کمپینگ گردشگری است و در صورت تکمیل شاهد تحول بیشتری در بخش گردشگری خواهیم بود.
وی اظهار کرد: در سال های اخیر گردشگری در این شهرستان با راه اندازی پل معلق و زیپ لاین آن بویژه سرمایه گذاری در طرح های آب درمانی رونق چشمگیری داشته است.
رحیمی زاد افزود: بیش از 15 سرمایه گذار هم برای اجرای طرح های گردشگری اعلام آمادگی کردند که در صورت تحقق آنها شاهد تحول بزرگی در بخش گردشگری مشگین شهر خواهیم بود.
وی درباره راه اندازی تله سیژ در دامنه های سبلان افزود: طرح تله سیژ با مشارکت بخش خصوصی در آب درمانی شابیل با هدف رونق گردشگری و کوهنوردی در دامنه سبلان راه اندازی می شود.
فرماندار مشگین شهر با اشاره به جذب گردشگری در دامنه های سبلان اضافه کرد: صعود کوهنوردان به دامنه سبلان را از طرف آب درمانی موئیل و شیروان درسی را هم پیگیری می کنیم تا انتقال گردشگران با استفاده از خودروها به حداقل برسد.
رحیمی زاد همچین به وجود آثار تاریخی متنوع در این شهرستان اشاره کرد و گفت: ساماندهی و بازسازی آثار تاریخی این شهرستان که یکی از مناطق گردشگر پذیر استان اردبیل است، مورد غفلت قرار گرفته و مصمم هستیم آثار تاریخی این شهرستان را ساماندهی کنیم .
وی اضافه کرد: کهنه قلعه و شهر یئری از جمله آثار تاریخی و باستانی این شهرستان است که متاسفانه در ساماندهی آنها اقدام موثری صورت نگرفته است.
وی بیان کرد: برای ساماندهی هر یک از این آثار در چند سال اخیر چهار میلیارد ریال اعتبار اختصاص داده شده و ضروری است سازمان میراث فرهنگی ،گردشگری و صنایع دستی استان برای ساماندهی این آثار اهتمام جدی داشته باشد.
فرماندار مشگین شهر بیان کرد: این شهرستان دارای آثار تاریخی متعدد از جمله قلعه قهقهه ، کاروانسرای قانلی بولاغ ، مقبره سیدسلیمان فخرآباد ، کهنه قلعه ، چند حمام قدیمی و آب های گرم معدنی شابیل و قینرجه است.
وی اضافه کرد: ده ها اثر باستانی و نیز سایت تاریخی شهر یئری با ده ها پیکره سنگی با حدود هشت هزار سال قدمت در این شهرستان واقع شده که ساماندهی آنها مورد تاکید قرار گرفته است .

** احداث 11 سد معیشتی در مشگین شهر

فرماندار مشگین شهر با بیان اینکه 11 سد معیشتی در مشگین شهر در دست اجرا است افزود: این سدها داری پیشرفت فیزیکی متفاوت است و با تکمیل آنها یک هزار و 300 هکتار اراضی زیر پوشش سامانه آبیاری می رود.
رحیمی زاد درباره عملیات اجرایی سد احمد بیگلو نیز گفت: این سد تا پایان امسال به بهره ‌برداری خواهد رسید.
وی افزود: این سد از محل طرح مهار آب های مرزی تامین اعتبار می‌شود و در وضعیت فعلی با هزینه 820 میلیارد ریال دارای 86 درصد پیشرفت فیزیکی می باشد.
فرماندار مشگین شهر با تاکید بر اینکه این طرح فعال بوده و متوقف نشده است، اضافه کرد: امیدواریم تا پایان امسال بتوان از این پروژه بهره‌برداری کرد.
به گفته رحیمی زاد ، با آبگیری این سد می‌توان بخش اعظمی از اراضی دیم را به آبی تبدیل کرده و زمینه توسعه کشاورزی شهرستان را فراهم ساخت.
وی همچنین از اجرای پایاب سد سبلان نیز خبر داد و افزود: پایاب سبلان در حال واگذاری به پیمانکار است و در صورت تکمیل آب آشامیدنی 89 روستا از این سد تامین می شود .
فرماندار مشگین شهر بیان کرد: در فاز اول این طرح ، 3 هزار و 200 هکتاراراضی زیر پوشش آبی می رود.

** ضرورت سرمایه گذاری در بخش راه های شهرستان

فرماندار مشگین شهر گفت: راه های اصلی و فرعی این شهرستان وضعیت مناسبی ندارند و نیاز است اعتبار لازم برای ساماندهی و بهسازی آن صورت بگیرد و در این راستا نیز اقدام هایی در حال انجام است.
رحیمی زاد بیان کرد: راه اندازی اتوبان اردبیل - مشگین شهر مورد تاکید مسئولان استانی است و در حال حاضر نیز عملیات اجرایی این طرح به خوبی پیش می رود و نیاز به سرعت گرفتن امور می باشد.
وی ادامه داد: وضعیت راه های روستایی این شهرستان هم در مقایسه با روستاهای دیگر شهرستان ها نامناسب است و تلاش داریم با تامین و اختصاص اعتبارات مورد نیاز به بهسازی راه های روستایی اقدام کنیم.

** طرح اشتغال فراگیر و ایجاد و تثبیت بیش از یک هزار شغل
فرماندار مشگین‌ شهر گفت: 640 میلیارد ریال برای پرداخت تسهیلات ارزان قیمت جهت اشتغال فراگیر به این شهرستان ابلاغ شده که برای 117 طرح با اشتغال جدید 800 نفر و تثبیت اشتغال 150 نفر پرداخت می‌شود.
این تسهیلات با هدف اشتغالزایی و رونق اقتصادی مد نظر قرار گرفته و بانک‌ ها موظف هستند نسبت به تعیین تکلیف و پرداخت تسهیلات از محل اشتغال فراگیر به معرفی شدگان طرح‌های زود بازده و مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) اقدام نمایند.
وی با بیان اینکه اعتبار مربوط به اشتغال فراگیر به تمام بانک های عامل ابلاغ شده اظهار کرد: بانک‌ ها سعی کنند نقش خود را در این پروسه به خوبی ایفا و نسبت به پاسخ گویی سریع و شفاف به مراجعان اقدام کنند.
فرماندار مشگین شهر گفت: دولت تمام تلاش خود را برای اشتغالزایی انجام می ‌دهد به طوری که در بودجه سال 97 در بحث اشتغال عنایت ویژه ‌ای نیز داشته و توسعه دولت را محدود کرده است.

** 39 طرح عمرانی و اقتصادی در مشگین شهر افتتاح شد
فرماندار مشگین شهر از افتتاح 39 طرح عمرانی و اقتصادی در این شهرستان در دهه فجر خبر داد و گفت: 39 طرح عمرانی در نقاط مختلف شهرستان با 250 مجموع میلیارد ریال اعتبار در دهه فجر امسال به بهره برداری رسید.
وی بیان کرد: همچنین 11 طرح اقتصادی اقامتی و گردشگری ، مرغداری ، تولید نهال ، تولید لامپ ال ای دی ، کارخانه لبنیات با 156 نفر اشتغالزایی و با 170 میلیارد و 300 میلیون ریال سرمایه گذاری توسط بخش خصوصی به بهره برداری رسید.
رحیمی زاد اضافه کرد: در قالب طرح های عمرانی عملیات گازرسانی به 23 روستا در چهار ماه اخیر اجرا شده و به بهره برداری رسیده است.
وی در باره خدمات دولت در گازرسانی به روستاها نیز افزود: 128 روستا در این شهرستان گازرسانی شده و عملیات گازرسانی 36 روستا هم در دست اجرا است.


١٤:١٨ - شنبه ٢١ بهمن ١٣٩٦    /    شماره : ٢٦٢٠٦    /    تعداد نمایش : ١٢٣خروج
تمامی حقوق این سایت متعلق به استانداری استان اردبیل می باشد.