سال نود و نه «سال جهش تولید»
پنج شنبه ٠٨ آبان ١٣٩٩
فرماندار شهرستان

وحید کنعانی کلور

فرماندار شهرستان کوثر

سایت های مرتبط

لینکهای استانی

  

    

  

  

خط ملی اعتیاد

 

اخبار تصویری
 • جلسه کمیته تخصصی و اجرایی بسیج دانش آموزی
  جلسه کمیته تخصصی و اجرایی بسیج بمناسبت هفته بسیج دانش آموزی در فرمانداری کوثر برگزار شد.

 • تهیه طرح جامع و نقشه راه مدیریت بحران شهرستان
  فرماندار کوثر از تهیه طرح جامع و نقشه راه مدیریت بحران شهرستان خبر داد.

 • پیام تبریک فرماندار بمناسبت هفته تربیت بدنی
  فرماندار کوثر طی پیامی هفته تربیت بدنی را به همه ورزشکاران و فعالین حوزه ی ورزش شهرستان تبریک گفت.

 • دیدار مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل با فرماندار کوثر
  مدیر کل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان اردبیل با فرماندار کوثر دیدار کرد.

 • پیام تبریک فرماندار بمناسبت هفته نیروی انتظامی
  فرماندار کوثر طی پیامی هفته نیروی انتظامی را تبریک گفت.

بسته شماره سیزده: مصونیّت پارلمانی

اصل هشتاد و ششم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران:

    «نمایندگان مجلس در مقام ایفای وظایف نمایندگی در اظهار نظر و رأی خود کاملا آزادند و نمیتوان آنها را به سبب نظراتی که در مجلس اظهار کرده اند یا آرائی که در مقام ایفای وظایف نمایندگی خود داده اند تعقیب یا توقیف کرد.»

موضوع این اصل در پیشنویس اینگونه تقریر یافته بود:

  «نمایندگان مجلس را نمی‌توان به مناسبت عقایدی که در مجلس اظهار کرده یا به آرائی که درمقام ایفای وظائف نمایندگی خود داده‌ اند تعقیب یا توقیف کرد؛ ولی اگر نماینده‌ای مرتکب جنحه یا جنایاتی مشهود شود بلافاصله مورد تعقیب قرار می‌گیرد. جریان تعقیب باید به آگاهی مجلس برسد. در صورتیکه نماینده متهم به ارتکاب جرم غیرمشهود باشد، به شرط سلب مصونیت تحت تعقیب قرار می‌گیرد.»

اصل متناظر در قانون اساسی مشروطه:

  «اصل دوازدهم-بهيچ عنوان و بهيچ دست‌آويز كسي بدون اطلاع و تصويب مجلس شوراي ملي حق ندارد متعرض اعضاي آن بشود اگر احياناً يكي از اعضاء علناً مرتكب جنحه و جنايتي شود و در حين ارتكاب جنايت دستگير گردد باز بايد اجراي سياست دربارة او با استحضار مجلس باشد.»

 

مصونیّت پارلمانی

    به لحاظ تاریخی، مجالس قانونگزاری در جریان مبارزه علیه قدرت استبدادی و از دل این مبارزه سر بر آورده اند. از همین رو نمایندگان مجلس به چشم یک رقیب مزاحم نگریسته شده و از جانب حکومتها که قدرت قضایی و نظامی را نیز در دست دارند در معرض تهدید بوده اند. اعضاء مجلس به عنوان نمایندگان ملّت، برای دفاع از مصالح عمومی موکِّل خود در برابر تعدیّات اصحاب قدرت، نیاز به مصونیّت از تعقیب و توقیف در عمل به وظایف نمایندگی خود داشته اند. این دغدغه تاریخی در متون قانون اساسی کشورهایی که به واسطه مبارزات مدنی، حکومتهای خود را مجاب به پذیرش تأسیس مجلس قانونگزاری نموده اند، در قالب اعطای مصونیّت پارلمانی به نمایندگان تبلور یافته است.

    قانون اساسی جمهوری اسلامی، «هر نماینده» را «در برابر تمام ملّت مسئول» میداند و «اظهارنظر» «در همه مسائل داخلی و خارجی کشور» را حقّ وی(اصل هشتادوچهارم). همچنین اصل هفتادوششم، صلاحیّت مجلس برای «تحقیق و تفحّص در تمام امور کشور» را تأسیس نموده است. ایفاء این وظایف گاه ممکن است در سایه واهمه از عتاب افراد و نهادهای قدرتمند و در نتیجه اجتناب از مخاطرات احتمالی، برای یک نماینده مستقلِّ کمترشناخته شده مقدور نباشد. مصونیّت پارلمانی، این قوّت قلب را به نماینده و این هشدار را به اصحاب قدرت  میدهد که نماینده در انجام وظایف و اِعمال حقوق نمایندگی اش، «کاملا آزاد» است و احدی نمیتواند وی را از ورود و هرگونه اظهارنظر در «تمامی مسائل کشور»، منع کند یا به واسطه آثار این ورود و اظهارنظر، وی را تعقیب و توقیف نماید. حقّ اظهار نظر نمایندگان در عموم مسائل کشور به معنای نفی این حقّ برای آحاد شهروندان نیست. تأکید مضاعف بر این حقّ شهروندی برای نمایندگان ملّت، نخست به خاطر جایگاه خطیر ایشان در مناسبات قدرت است و دوّم به جهت تقویت شجاعت ایشان در ابراز مطالبی است که آثار ابراز آنها توسّط شهروندان عادّی، به واسطه حقّ دادخواهی ذینفع، ممکن است مسئولیّتهایی مدنی و یا کیفری درپی داشته باشد.

       آرایی که نمایندگان در جریان مذاکرات مجلس میدهند نیز مصون از تعقیب است. محرمانگی این آراء در شرایطی که اِمکان اِعمال فشار و نفوذ بر نمایندگان وجود دارد، تدبیری برای صیانت از استقلال و آزادی آراست. مطالبه شفافیّت آرای نمایندگان، عنوانی موجّه نما ولی ماهیّتی دوگانه دارد و میتواند برخلاف آنچه که عنوانش تداعی میکند ماهیّتی مفسده انگیز داشته باشد و بدل به ابزاری برای تحدید حقوق اساسی ملّت و نمایندگان گردد.

      با این همه ممکن است نمایندگان به عنوان اشخاصی حقیقی، خارج از حوزه وظایف نمایندگی شان مرتکب جرائم عمومی بشوند. در این جا مصونیّت پارلمانی، به معنای عدم اِمکان تعقیب و توقیف نخواهد بود. در این گونه موارد هرگونه تعقیب نماینده موکول به اطّلاع مجلس و نیز تأیید عدم ارتباط موضوع مورد تعقیب به «انجام وظایف نمایندگی» توسّط هیأت نظارت بر رفتار نمایندگان خواهد بود. مطابق مادّه (1) قانون نظارت بر رفتار نمایندگان، هیأت یادشده متشکّل خواهد بود از:1.یکی از نوّاب رئیس به انتخاب هیأت رئیسه، 2.یک نفر از اعضاء کمیسیون اصل نودم به انتخاب مجلس، 3.یک نفر از اعضاء کمیسیون قضائی و حقوقی به انتخاب مجلس و 4.چهار نفر از سایر نمایندگان به انتخاب مجلس.

 

آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 294
 بازدید امروز : 65
 کل بازدید : 1057722
 بازدیدکنندگان آنلاين : 1
 زمان بازدید : 0/1674
اوقات شرعی
نظرسنجی
اين سايت تا چه اندازه به هدف خود كه همانا اطلاع رساني سريع و صحيح مي باشد نزديك است؟

عالي
خوب
متوسط
ضعيف

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به استانداری استان اردبیل می باشد. تاریخ آخرین به روز رسانی:پنج شنبه ٠٨ آبان ١٣٩٩