نقشه سایت|صفحه اصلی
سال نود و هشت «سال رونق تولید»
پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨

اخبار > استان اردبیل از تجارب اتریش در بخش های گردشگری، کشاورزی و فناوری بهره مند می شود


  چاپ        ارسال به دوست

معاون استاندار اردبیل:

استان اردبیل از تجارب اتریش در بخش های گردشگری، کشاورزی و فناوری بهره مند می شود

معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل گفت: با توجه به اشتراکات طبیعی و اقلیمی کشور اتریش با اردبیل؛ آمادگی کامل پذیرش سرمایه گذاران اتریشی را داریم.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری اردبیل،
بهمن حسین زاده در دیدار با استفان شولتز سفیر کشور اتریش در ایران اظهار داشت: استان اردبیل استعداد سرمایه گذاری در بخش های گردشگری، کشاورزی، صنعتی و علمی را داراست و فرش قرمز زیر پای سرمایه گذاران پهن کرده ایم.

وی ضمن معرفی مناطق مهم گردشگری استان و قله سبلان، موقعیت جغرافیایی و ظرفیت های سرمایه گذاری استان اردبیل تصریح کرد: ما کشور اتریش را یک کشور دوست و پایبند به اصول دیپلماسی می دانیم و آمادگی کامل جهت میزبانی از شرکت های بزرگ سرمایه گذاری در زمینه های صنعتی، گردشگری و کشاورزی و احداث مراکز درمانی را داریم.

حسین زاده با بیان اینکه استان اردبیل از لحاظ تاریخی و گردشگری جز پنج استان برتر کشور است افزود: این استان از سرمایه گذاران بخش خصوصی اتریش برای مشارکت در اجرای طرح های مختلف با آغوش باز استقبال می کند.

وی افزود: استان اردبیل از تجارب ارزشمند کشور اتریش در زمینه گردشگری ، انرژی های نو و تجدیدپذیر و در حوزه پزشکی و آب درمانی بهره مند می شود.

معاون استاندار اردبیل اضافه کرد: زمینه همکاری بسیار فراوان در بخش های معدن ،صنعت ، تبادلات علمی و فناوری و صنایع دستی بین اتریش و اردبیل وجود دارد.

وی افزود: در طرح نیروگاه زمین گرمایی شهرستان مشگین شهر می توانیم از تجارب دانشمندان اتریش در تکمیل این نیروگاه و نیز ایجاد مراکز دیگر تولید انرژی های پاک و تجدیدپذیر استفاده کنیم.

حسین زاده با بیان اینکه سالانه بین 6 تا 9 میلیون گردشگر در فصول گرم سال به اردبیل سفر می کنند تصریح کرد: علاقه ما استفاده از تجارب و طرح های قابل اجرای سرمایه گذاران جمهوری اتریش برای جذب گردشگر در طول تمام فصول است در همین راستا استاندار اردبیل طرح" زمستان بیدار" را مطرح کرده است.

حسین زاده به وجود مناسبات مطلوب میان ایران و اتریش اشاره و اظهار کرد : این روابط به خصوص در پنج سال گذشته گسترش یافته، به طوری که دکتر روحانی از ابتدای ریاست جمهوری خویش تاکنون سه بار به وین سفر کرده است.

در این دیدار معاون هماهنگی امورعمرانی استاندار اردبیل نیز اظهار کرد: سالانه فقط از جمهوری آذربایجان بیش از یک میلیون نفر برای درمان و گردشگری وارد استان اردبیل می شوند که این امر در توسعه تجاری و اقتصادی حائز اهمیت است.

 بهروز ندایی اظهار کرد: بیش از صد استخر و چشمه آب معدنی سرد و گرم در استان اردبیل شناسایی شده و گرمترین آب معدنی جهان به نام "قینرجه" در شهرستان مشگین شهر و در دامنه کوه سبلان واقع است.

وی با تاکید بر اینکه امنیت سرمایه گذاری و به خصوص در بخش گردشگری در ایران بالا و قابل اطمینان است افزود: سطح روابط ایران و اتریش تاکنون اغلب در سطح خرید تجهیزات گردشگری بوده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل با طرح اینکه سرمایه گذاران اتریشی برای ساخت کارخانه های تولید تجهیزات گردشگری در استان دعوت می شوند افزود: برای ساخت مراکز گردشگری و به خصوص در زمینه تله اسکی و تله سیژ و  آموزش پزشکان در زمینه آب درمانی امضای تفاهم نامه با سفیر اتریش در ایران اعلام آمادگی می کنیم.

همچنین در ادامه این جلسه استفان شولتز سفیر اتریش در ایران ضمن تایید سخنان معاونان استاندار اردبیل گفت: سفر ما به استان اردبیل به منظور افزایش مراودات اقتصادی است و پیشنهادهای مطرح شده را بررسی می کنیم و نتیجه آن به تلاش و پشتکار فعالان اقتصادی و تجاری طرفین بستگی دارد.

سفیر اتریش در ایران، اردبیل را شهری نام آشنا برای مردم اتریش دانست و افزود: علاوه بر وجود نقاط اشتراک طبیعی، یک اشتراک تاریخی مهم  که اتریش و اردبیل را به هم پیوند می دهد این است که شاه اسماعیل صفوی از این شهر برخاسته و اولین ارتباط دیپلماتیک را میان دو کشور برقرار کرده است.

وی با اشاره به تجارب ارزشمند اتریش در زمینه انرژی های تجدید پذیر و اینکه صنعت و اقتصاد این کشور در جهان به عنوان سبز شناخته شده است یاد آوری کرد: اتریش فاقد هرگونه منابع فسیلی است و امتیاز و برتری آن وجود نیروی انسانی خلاق و ماهر است.

استفان شولتز؛ پیشنهاد مقام های استان اردبیل برای همکاری دوجانبه با اتریش در زمینه سرمایه گذاری در ساخت مراکز بیمارستانی؛ آموزش و آب درمانی پزشکی را مثبت ارزیابی کرد و گفت:دانشمندان و متخصصان ما تلاش های گسترده ای را جهت بهره گیری مناسب از آب درمانی و درمان بیماری ها انجام داده بطوری که با وجود آب های معدنی دیگر نیازی به مراکز بیمارستانی نخواهیم داشت.

وی با اشاره به اینکه یکی از بزرگترین مجموعه های سازنده مراکز آب درمانی؛ کشور اتریش است اظهار کرد: در زمان حاضر درحال ساخت 6  بیمارستان در ردیف بیمارستان های نسل پنجم در ایران هستیم.

سفیر اتریش اضافه کرد: سرمایه گذاران اتریشی با فراهم شدن مقدمات کار تمایل فراوانی برای مشارکت در طرح های سیاحتی این استان خواهند داشت.

گفتنی است در این دیدار رایزن بازرگانی اتریش در ایران هم حضور داشت، در پایان این دیدار سردیس شیخ صفی الدین اردبیلی و نشان سلاطین صفوی به سفیر و رایزن بازرگانی اتریش در ایران اهدا شد.

همچنین استفان شولتز سفیر اتریش در ایران نیز کتاب جاذبه های گردشگری کشورش و اشتراکات طبیعت ایران و اتریش را به بهمن حسین زاده، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع استاندار اردبیل اعطا کرد.

 ٠٨:٤٤ - سه شنبه ٢٥ ارديبهشت ١٣٩٧    /    شماره : ٢٦٨١٩    /    تعداد نمایش : ٢٥٤خروج
تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به استانداری استان اردبیل می باشد. تاریخ آخرین به روز رسانی:پنج شنبه ٠١ فروردين ١٣٩٨