پنج شنبه ٠٩ بهمن ١٣٩٣
سال نود و سه،«سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی»
جستجوی پيشرفته
منو اصلی
وب سایت ها

 

اوقات شرعی
آمار بازدید
 بازدید این صفحه : 11663
 بازدید امروز : 123
 کل بازدید : 5048361
 بازدیدکنندگان آنلاين : 7
 زمان بازدید : 5.1250
صفحه اصلي > صفحه اصلی > Hide Menu > اردبیل در یک نگاه > درباره استان 

استان اردبیل با 17953 کیلومتر مربع وسعت در شمال غربی فلات ایران جای گرفته و حدوداً 09/1 درصد مساحت کل کشور را تشکیل می دهد.
این استان از شمال با جمهوری آذربایجان، از جنوب با استان زنجان، از غرب با آذربایجان شرقی و از شرق با استان گیلان همسایه است. 5 شهرستان این استان حدود 369 کیلومتر با کشور جمهوری آذربایجان مرز مشترک دارد که در 159 کیلومتر آن رودهای ارس و بالهارود جریان دارد.
سه عامل شکل دهنده اقلیم آب و هوایی استان، توپوگرافی، زاویه تابش نور و جریانات هوایی می باشد. سبلان با وسعت حدود 6 هزار کیلومتر مربع و 4811 متر ارتفاع در بین دو دشت پهناور مشکین شهر و اردبیل واقع شده است.
براساس آخرین تقسیمات کشوری استان اردبیل شامل10 شهرستان، 26 بخش، 23 شهر و 68 دهستان است. این استان طبق آخرین سرشماری دارای بیش از  1228155 نفر جمعیت است که شهر اردبیل بعنوان مرکز استان بیش از 418262 نفر از آن را در خود جای داده است.

 

 

 

     استان زيباي اردبيل با جاذبه هاي طبيعي و تاريخي منحصر بفرد يکي از مناطق جالب گردشگري در ايران مي باشد مهمترين ويژگي اين استان آب و هواي مطبوع و خنک اين منطقه در فصول بهار و تابستان مي باشد. استان اردبيل در شمالي ترين نقطه ايران قرار دارد.

رودهاي مهم آن باليقلو چائي، قوري چاي و قره سو مي باشد. محصولات کشاورزي و دامي آن گندم، جو، سيب زميني، تخم چغندر قند، محصولات علوفه اي، ميوه هاي درختي، حبوبات، عسل و لبنيات مي باشد. صنايع دستي و سوغات آن نيز، گليم، جاجيم، شال، ورني، مسند، سفال، صنايع چوب، مصنوعات چرمي و قالي بوده و سوغاتيهاي آن سرشير، عسل، حلواي سياه و شيرينيهاي محلي مي باشد. 

      شهر نخستين بار بر روي لوحه هاي گلي سومريان در 5000 سال پيش در شهر نيپور باستان به عنوان شهري کوهستاني و با عنوان آراتا ثبت شده است. اين شهر در دوران مختلف مرکز ايالت آذربايجان بوده و به نامهاي آرتاويل، باذان پيروز، فيروز گرد، دارالارشاد، ادرالملک، دارالعرفان، دارالامان، شهر مقدس (به سبب وجود مدفن اجداد صفوي) ملقب بوده است و به علت قرار داشتن در مسير جاده ابريشم از رونق اقتصادي بسياري برخوردار بوده است و براي اولين بار بعد از اسلام موجب تشکيل دولت ملي در ايران گرديد.


 


اخبار
تمامی حقوق متعلق به این سایت برای استانداری اردبیل محفوظ می باشد.