چاپ        ارسال به دوست

وزیر نیرو در برنامه زنده تلویزیونی "با مسئولان" شبکه سبلان و شبکه سراسری شما؛

برای تامین آب مطمئن در دراز مدت برای شرب، کشاورزی و صنعت استان اردبیل به جمع بندی رسیدیم

دکتر رضا اردکانیان دیشب در برنامه زنده " با مسئولان" در سیمای استانی سبلان و شبکه سراسری شما گفت:


🔹بیش از 6000 میلیارد تومان پروژه در صنعت آب و برق استان اردبیل در دست اجراست که همه آنها تا پایان دولت دوازدهم به بهره برداری خواهد رسید.

🔹با توجه به منابع آب موجود در سطح استان اردبیل با تکمیل شبکه ها و مدیریت و استفاده بهینه از منابع موجود؛ برای تامین آب مطمئن و پایدار مورد نیاز بخش های مختلف شرب،کشاورزی و صنعت این استان به جمع بندی های خوبی رسیده ایم.
🔹مقامات استانی، به خصوص استاندار محترم اردبیل و نمایندگان محترم مجلس پیگیری های مستمر برای تامین انرژی مورد نیاز استان دارند که این امر موجب پیشرفت بهتر امور خواهد بود.
🔹از 7 طرح مهم آبی در استان بازدید نموده و به بررسی مشکلات موجود آنها پرداختیم و مصمم هستیم تمام این طرح ها ظرف سه سال آینده به بهره برداری برسد.
🔹با عنایت مقام معظم رهبری و دستور رییس جمهور محترم تقریبا تمام آب های مرزی کشور با رعایت ضوابط بین المللی مهار شده است و بجز حقابه های متعارف کشورهای همسایه آبی خارج نمی شود.
🔹مهار آب های مرزی محدود به مرزهای کشور است وما باید در داخل کشور و بین استان ها به دنبال مدیریت بهینه آب باشیم.
🔹در عمل نمی توان آب های داخل یک استان را محصور کرد؛ اگر نتوانیم آب موجود را عادلانه تقسیم کنیم بسیاری از جمعیت کشور باید از سرزمین خود کوچ کنند.
🔹در مدیریت منابع آب حوزه های آبریز، تامین نیاز کامل استان های پر آب در اولویت هستند ولی از هدر رفت آب های مازاد جلوگیری خواهیم نمود.
🔹استان اردبیل در برخورداری از شبکه آب روستایی نسبت به میانگین کشوری وضعیت بهتری دارد اما وضعیت موجود را مطلوب نمی دانیم و برای تامین آب و منابع مالی لازم جهت توسعه شبکه های روستایی اقدام خواهیم نمود.
🔹هدررفت یکی از بزرگترین مشکلات موجود در مدیریت منابع آب کشور است.متاسفانه طبق گزارش های رسمی فقط در دشت مغان بیش از 120 میلیون مترمکعب آب در شبکه های انتقال آب از بین می رود.
🔹تامین آب مطمئن وظیفه ماست ولی اگر قرار باشد با مدیریت و استفاده غلط آنرا در مشک سوراخ بریزیم دچار مشکلات بیشتر خواهیم شد.
🔹امسال بارش ها به طور میانگین 26 درصد کمتر از سال قبل بوده و نباید به بد مصرف بودن عادت کنیم.در مناطق جنوبی کشور بارندگی ها کاهش بسیار بیشتری دارد.
🔹کم آبی واقعیتی کتمان ناپذیر و جزئی از واقعیت اقلیم ماست.تامین آب مطمئن وظیفه دولت است اما مدیریت مصرف وظیفه ای میان بخشی است و باید همه عوامل موثر مشارکت نمایند.
🔹در بخش برق با افتتاح پست برق نصیرلوی گرمی کمک خوبی به پایداری شبکه برق منطقه شد ولی در سطح کشور حدود 5000 مگاوات کمبود داریم که باید با صرفه جویی بیشتر از این دوره پرمصرف که عمدتا ناشی از گرمای هواست، عبور کنیم.
🔹خطوط فشار قوی انتقال برق جمهوری اسلامی ایران به تمام کشورهای همسایه متصل است و در حال تبدیل به هاب بزرگ تولید و انتقال برق هستیم.سرمایه گذاران داخلی و خارجی می توانند برق خورشیدی را در مناطق مرکزی ایران تولید و علاوه بر تامین نیاز داخلی به کشورهای دیگر صادر نمایند.
🔹امسال به علت گرمای هوا،مشکل کمبود برق نه تنها در کشور ما بلکه در کشورهای همسایه نیز وجود دارد بطوریکه در روزهای اخیر در کشور دوست و همسایه، جمهوری آذربایجان کل شبکه برق برای مدتی قطع و از مدار خارج شد و هنوز هم به طور کامل رفع مشکل نشده است.
🔹هیچ برنامه و طرح و پیشنهادی برای صادرات یا فروش  آب به هیچ کشوری نداریم و در روزهای اخیر که مردم برای تامین آب و برق مورد نیاز در زحمت هستند عده ای مغرضانه شایعه صادرات را راه انداخته اند که از اساس صحت ندارد.
🔹با انجام کار کارشناسی به طرح های در دست اجرای استان اردبیل کمک خواهیم کرد و با فضای خوب همکاری که در سطح مدیران این استان وجود دارد حتما نتایج خوب و تعیین کننده ای خواهیم رسید.

 
استاندار اردبیل هم در برنامه زنده تلویزیونی "با مسئولان"  در حضور وزیر نیرو گفت:

🔹همه باید کمک بکنیم تا از هزینه های کلانی که در بخش آب و برق استان می شود به بهترین نحو بهره برداری نماییم.

🔹در بازدید وزیر محترم نیرو از پروژه های آبی استان؛ برای تسریع در تکمیل طرح های شبکه اراضی پایاب خداآفرین و سدهای عمارت، احمدبیگلو، گیوی، هشتجین،عنبران و چند طرح دیگر  تصمیمات لازم اتخاذ شد.

🔹برخی از روستاهای استان با کمبود شدید آب شرب مواجه هستند که با دستور وزیر محترم نیرو مقرر شد با انجام کار کارشناسی لازم، نسبت به تامین آب مطمئن و پایدار برای روستاهای استان اقدام شود.

🔹توسعه شبکه فاضلاب از مهمترین نیازهای استان است که با نظر مساعد وزیر محترم نیرو مقرر شد نسبت به افزایش منابع مالی مورد نیاز برای چند طرح فاضلاب استان از جمله حل مشکل فاضلاب نیر اقدام شود.

🔹دولت برای احیاء هر هکتار از اراضی پایاب سدها حدود 100 میلیون تومان هزینه نموده است که با بهره برداری از این اراضی علاوه بر رونق اقتصادی بیش از 1 میلیون تن به تولید محصولات کشاورزی استان افزوده خواهد شد.

🔹در صدد هستیم تا امسال و همزمان با سفر رئیس جمهور محترم به استان که احتمالا در مهرماه خواهد بود طرح مهار آب های مرزی استان را به بهره برداری برسانیم.

🔹برای نظام بهره برداری از اراضی پایاب خدآفرین برنامه ریزی شده و کارگروه و کمیته های واگذاری تشکیل شده است. روستائیان و عشایر محترم ذینفع در این اراضی نظرات و پیشنهاداتی داشتند که درخواستهای آنها به وزارت جهاد کشاورزی منعکس و لحاظ شده است.
🔹سفر و بازدیدهای وزیر محترم نیرو به استان نتایج خوبی به همراه داشت و علاوه بر حل تعدادی از مشکلات، با دستور آقای وزیر مقرر شد با تشکیل جلسات کارشناسی، گام های عملیاتی برداشته شده و گزارش نتایج آن خدمت شهروندان محترم ارائه خواهد شد.


١٣:٥٧ - جمعه ٢٢ تير ١٣٩٧    /    شماره : ٢٧٢٨٣    /    تعداد نمایش : ٨٨٥خروج