چاپ        ارسال به دوست

صرفه‌جویی در مصرف آب نیازمند تأمین زیرساخت‌ها و اعتبارات است/ لزوم اجرای طرح جایگزین برداشت آب زیرزمینی برای جلوگیری از بیابان‌زایی

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل با اشاره به مشکل کمبود آب در بخش شرب و کشاورزی استان، صرفه‌جویی در این زمینه را نیازمند تأمین زیرساخت‌ها و اعتبارات لازم دانست.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی استانداری اردبیل، سیدکمال‌الدین میرجعفریان در شورای مدیریت آب استان بیان کرد: با توجه به مشکل کمبود آب در بخش شرب و کشاورزی استان، صرفه‌جویی در مصرف آب نیازمند تأمین زیرساخت‌ها و اعتبارات لازم است.

وی بر پیشگیری و برنامه‌ریزی قبل از وقوع کم‌آبی و مشکل تأمین آب تأکید کرد و افزود: با تأمین زیرساخت‌های مربوط به مصارف آب کشاورزی، ۷۰۰ تا ۸۰۰میلیون مترمکعب در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود.

اهمیت تفویض اختیار مدیریت و رهاسازی آب حوزه ارس به استان اردبیل

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل تخصیص منابع مالی برای اجرای تصفیه‌خانه مغان را نیز یادآور شد و ادامه داد: لازم است در راستای تخصیص منابع مالی به استان اردبیل نیز از محل‌هایی که امکان دارد، اقدام شود.

میرجعفریان با اشاره به وجود مشکل آبی در شمال استان اردبیل خواستار تفویض اختیار مدیریت و رهاسازی آب حوزه ارس به استان شد و اظهار کرد: اقداماتی که در راستای تأمین آب در شهرستان‌های شمال استان اردبیل باید انجام می‌شد، محقق شده و لازم است اقدامات فرااستانی نیز برای تأمین آب این شهرستان‌ها انجام شود.

طرح جایگزین برداشت آب برای جلوگیری از بیابان‌زایی اجرا شود

وی در ادامه به بروز بیابان‌زایی در استان اردبیل و عوارض و پیامدهای ناشی از آن اشاره کرد و گفت: با برداشت‌های بی‌رویه آب از منابع زیرزمینی، بیابان‌زایی در نقاطی از استان اتفاق افتاده و لازم است طرح جایگزین برای برداشت آب اجرا شود.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار اردبیل بیان کرد: در این راستا لازم است برای تأمین آب از برداشت زیرسطحی به رو سطحی اقدام کنیم تا برداشت‌های بی‌رویه از زیر سطحی جبران شود.

پایان پیام


١٥:٣٥ - چهارشنبه ٢٤ اسفند ١٤٠١    /    شماره : ٤٢٤٧٤    /    تعداد نمایش : ٩٤خروج