چاپ        ارسال به دوست

اطلاعیه شماره ۱۶ ستاد انتخابات کشور؛

چگونگی فعالیت جبهه‌های سیاسی در تبلیغات نامزدهای انتخابات مجلس

ستاد انتخابات کشور در اطلاعیه شماره ١۶ خود، چگونگی فعالیت جبهه‌های سیاسی را در تبلیغات نامزدهای انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی یادآوری کرد.

به گزارش روابط عمومی، تشریفات و امور بین‌الملل استانداری اردبیل و به نقل از کمیته اطلاع‌رسانی ستاد انتخابات کشور، متن اطلاعیه شماره ١۶ این ستاد به شرح زیر است:

«به آگاهی ملت شریف ایران و نامزدهای محترم انتخابات دوازدهمین دوره مجلس شورای اسلامی می رساند: در راستای اجرای ماده (۸) «قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی» و «آیین‌نامه اجرایی» مصوب آن، در خصوص نحوه فعالیت جبهه‌ها و ائتلاف‌های سیاسی جهت اعلام فهرست‌های انتخاباتی، بدین‌وسیله ضمن تشکر از رعایت چارچوب‌های قانونی در عرصه رقابت‌ها توسط احزاب، گروه‌ها، جبهه‌های سیاسی، فهرست‌های ائتلافی و نامزدهای حاضر در صحنه، ضوابط فعالیت ائتلاف‌ها و جبهه‌های مذکور در ارائه فهرست‌های انتخاباتی به شرح ذیل اعلام می‌شود:

صرفاً احزاب و جبهه‌های سیاسی می‌توانند پس از تأیید صلاحیت داوطلبان، فهرست انتخاباتی خود را به‌صورت مجزا برای حوزه‌های انتخابیه دارای بیش از یک کرسی و تا سقف کرسی­‌های آن حوزه انتخابیه تنظیم و با توجه به سطح فعالیت ملی و یا استانی آن حزب و جبهه به ستاد انتخابات کشور یا فرمانداری‌ها اعلام کنند.

احزاب و جبهه‌های سیاسی مکلفند، فهرست خود را جهت ارائه به ستاد انتخابات و یا فرمانداری، با قید عنوان فهرست، طی نامه مکتوب با امضای دبیر­کل یا نماینده قانونی آن حزب یا جبهه‌ و به ضمیمه موافقت کتبی نامزدها برای عضویت در فهرست، ارسال نمایند. آگهی اسامی نامزدها و فهرست‌های یادشده پس از تأیید ستاد انتخابات کشور یا فرمانداری‌ها منتشر می‌شود.

پس از اعلام رسمی حمایت گروه‌ها، مجامع و اقشار مختلف از نامزد مورد نظر، وی می‌تواند حمایت آنان را در آثار تبلیغاتی مجاز خود، درج و منتشر کند.

چنانچه نامزدهای انتخابات بخواهند در آثار تبلیغاتی خود از اعلام نظر، نام، تصویر یا نماد شخصیت‌ها، مقامات اشخاص حقیقی، حقوقی، احزاب و گروه‌ها در تأیید خود استفاده کنند، لازم است اعلام نظر کتبی و امضاشده ایشان تسلیم هیأت استانی بررسی تبلیغات گردد. البته اعلام نظر شخصیت‌ها به شرطی مجاز است که بدون ذکر عنوان و مسؤولیت آن‌ها باشد.

وزارت کشور انتظار دارد در راستای شاخص‌های چهارگانه انتخابات؛ مشارکت، رقابت، سلامت و امنیت، همه فعالان سیاسی در عرصه انتخابات نسبت به رعایت چارچوب‌های قانونی در تبلیغات و فهرست‌های انتخاباتی دقت نظر داشته باشند.

لازم به ذکر است، منظور از احزاب و جبهه‌های سیاسی در این اطلاعیه، موضوع ماده ۱ قانون «نحوه فعالیت احزاب و گروههای سیاسی» مصوب ١٣٩۴/١١/۴ است که آخرین فهرست آن‌ها در پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت کشور در تاریخ ۱ اسفند ۱۴۰۲ منتشر شده است.»

پایان پیام


١٧:١٣ - چهارشنبه ٩ اسفند ١٤٠٢    /    شماره : ٤٤١٤٢    /    تعداد نمایش : ٤٩٨خروج