شنبه ٢٥ فروردين ١٤٠٣
سال ۱۴۰۲؛ سال «مهار تورم و رشد تولید»
اخبار > بیش از ۳۴۲ هزار اصله نهال در استان اردبیل توزیع شد


  چاپ        ارسال به دوست

در نشست مدیر کل منابع طبیعی استان با فرماندار خلخال

بیش از ۳۴۲ هزار اصله نهال در استان اردبیل توزیع شد

محمود قلی زاده روز چهارشنبه در جریان سفر به شهرستان خلخال و دیدار به مقامات این شهرستان اظهارکرد: با هدف افزایش سرانه فضای سبز و ترویج فرهنگ درختکاری در بین مردم از آغاز هفته منابع طبیعی - ۱۵ اسفندماه - تاکنون بیش از ۳۴۲ هزار اصله نهال صنعتی مناطق مختلف استان توزیع و غرس شد.

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از کاهش تولید اکسیژن ناشی از فقر فضای سبز و افزایش تولید کربن ابراز نگرانی کرد و گفت: ادامه روند تولید کربن منجر به تحریم صنایع کشور در آینده خواهد شد.

قلی‌زاده گفت: در حال حاضر ایران از نظر تولید کربن در رتبه ششم جهانی قرار دارد و بر اساس کنوانسیونهای بین المللی در صورتی که ایران تا سال ۲۰۳۰ نتواند تولید کربن خود را کاهش دهد این کار منجر به تحریم صنایع کشور از سوی مجامع بین المللی خواهد شد.

وی ادامه داد: کاهش سرانه فضای سبز، افزایش تولید کربن و کاهش تولید اکسیژن از چالش‌های پیش روی سازمان جنگلها و منابع طبیعی است که با مشارکت مردم و به کارگیری تمام ظرفیتهای دولتی و بخش خصوصی این مشکل باید برطرف شود .

موفقیت طرح کاشت یک میلیارد نهال مستلزم همکاری سمن‌ها و بخش خصوصی است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل با اشاره به برنامه اجرای طرح کاشت یک میلیارد نهال در سطح کشور گفت: هر چند برخی از انتقادها از جمله تامین منابع مالی به این طرح مطرح شده است ولی با همت عمومی و همراهی جامعه می توان به اجرای موفق این طرح امیدوار بود.

قلی‌زاده اظهار کرد: اجرای طرح کاشت یک میلیارد اصله نهال در کشور بیش از ۱۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد که تامین این اعتبار از عهده دولت خارج است ولی در عین حال با تکیه به توان و ظرفیت بخش خصوصی از جمله توان مالی صنایع فعال و همچنین استفاده از قدرت سمن‌های مردمی می‌توان به اجرای این طرح امیدوار شد.

وی با بیان اینکه طوفان ۱۵ اسفند ماه امسال در استان اردبیل ناشی از ضعف فضای سبز استان و همچنین زیر کشت نبودن اراضی زراعی اطراف شهر اردبیل بود، اضافه کرد: این حوادث هشداری برای همه مسئولین و مردم استان است که به فکر توسعه درختکاری، افزایش سرانه سبز برای جلوگیری از فرسودگی خاک و همچنین مقابله با طوفان و ریزگردها باشند.

۸۰درصد جنگل‌های استان در خلخال واقع شده است/ افزایش قیمت چوب تهدید جدی برای فضای سبز است

مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان اردبیل از خلخال به عنوان شهرستانی با ظرفیت‌های خدادادی جنگل ومرتع یاد کرد وافزود: بیش از ۸۰ درصد از جنگل‌های استان اردبیل در خلخال واقع شده است علاوه بر این وجود فرهنگ درختکاری و فعالیت‌های مربوط به توسعه باغات و گسترش فضای سبز، خلخال را تبدیل به یکی از شهرستان‌های سبز استان اردبیل کرده است .

قلی زاده اضافه کرد: افزایش قیمت چوب در بازار و افزایش سرقت‌های مربوط به چوب آلات باغات بخش خصوصی و همچنین جنگل‌ها یک تهدید برای فضای سبز این شهرستان محسوب می شود.

 

منبع : ایرنا 


٠٧:٣٧ - پنج شنبه ٢٥ اسفند ١٤٠١    /    شماره : ٤٢٤٨٠    /    تعداد نمایش : ١٤٩


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج
منو اصلی
لینک

 

تمامی حقوق این وب سایت محفوظ و متعلق به استانداری استان اردبیل می باشد
تاریخ آخرین به روز رسانی:شنبه ٢٥ فروردين ١٤٠٣